... Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy

Marek Wyszomirski-Werbart. ... Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy
Marek Wyszomirski-Werbart. ... Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy
3.45 z 5, podano 5 głosów

Akcja książki pozwala zajrzeć poza zasłony czasu lat trzydziestych życia  zakopiańskiej bohemy, zwanej przez wielu dekadencją, jak również kręgów  intelektualnej prosperity przedwojennej Polski. Postacie autentycznie  wówczas żyjących, a często nieznanych lub zapomnianych osób mieszają się  z prominentami jak Słonimski, Gombrowicz, Boy-Żeleński, Tatarkiewicz,  no i oczywiście Stanisław Ignacy Witkiewicz, który jest jednym z  głównych bohaterów książki.

Napisano bardzo wiele prac o tym wielce kontrowersyjnym artyście,  dramaturgu i filozofie, lecz liczba pozycji zbeletryzowanych dotyczących  jego życia codziennego, zmagania się z ówczesną rzeczywistością czy  pracy jako artysta sprowadza się zaledwie do kilku tytułów.

To na tle ostatnich sześciu lat życia Witkacego zostaje tu wskrzeszona  jedna z jego wysoce medialnych modelek, nieznanych ogółowi. Jest nią  Genia Wyszomirska (babka autora), zwana też „Asymetryczną Damą”.  Zostawiła ona wnukowi w spadku bardzo bogaty materiał informacyjny o  swoich koneksjach zarówno z Witkacym, jak i z resztą ówczesnej  intelektualnej elity lat poprzedzających wojnę, którym autor dzieli się z  czytelnikiem.

Powieść oddaje nastrój ówczesnej epoki z dużą dozą humoru, opisów piękna  Tatr, jak również nutą dyskretnej erotyki. Jest tu również próba  rozładowania narosłych przez lata utartych i często krzywdzących  szablonów wartościowania ówczesnego zakopiańskiego środowiska.

Należy również podkreślić, że książka jest utrzymana w stylu językowym  tamtych lat i pisana w konstrukcji scenariusza filmowego.

Przeczytaj książkę «... Chyba nie mogę Pani posądzić o demonizm. Witkacy» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.