Dzisiaj narysuję... Rozwój plastyczny dziecka

Anna Drewecka. Dzisiaj narysuję... Rozwój plastyczny dziecka
Anna Drewecka. Dzisiaj narysuję... Rozwój plastyczny dziecka
3.85 z 5, podano 25 głosów

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców, nauczycieli  przedszkolnych i szkolnych oraz osób zainteresowanych rozwijaniem i  pielęgnowaniem zdolności plastycznych u najmłodszych, kształtowaniem ich  talentu, wrażliwości plastycznej oraz estetycznej.

Autorka od wielu lat pracuje z dziećmi w przedszkolu. Na podstawie  obserwacji, doświadczenia zawodowego, analizy prac swych podopiecznych, a  także badań ankietowych przeprowadzonych wśród rodziców wysnuwa wnioski  dotyczące kształcenia nie tylko umiejętności rysowania i posługiwania  się przyborami plastycznymi, ale także wyrażania emocji poprzez rysunki.

Porusza wiele ważnych i ciekawych kwestii: na co zwrócić szczególną  uwagę, jak zachęcać dzieci do rysowania i malowania, jak pobudzać je do  wyrażania swoich uczuć poprzez prace plastyczne i w końcu – jak  interpretować ich prace. Zaznacza też, by nigdy nie krytykować prac  dziecka, nie tłamsić jego wyobraźni, nie zniechęcać do podejmowania  kolejnych prób w rysunku i w twórczości plastycznej oraz artystycznej.

Jak zaznacza w książce:„Dziś wiem, że rysunek dziecka to rozmowa z samym  sobą, a także przekazywanie myśli .Jest to właśnie uzewnętrznienie  jego emocji, uczuć i zdarzeń. Każdemu dziecku, bez względu na jego  wiek, jego rozwój umysłowy i fizyczny należy umożliwić i udostępnić  bogaty materiał plastyczny. Nie należy natomiast hamować jego pierwszych  nieudolnych prób, ograniczać, niszczyć jego prac, krytykować, ale  powinno się pomagać, zachęcać, podziwiać i chwalić za włożony wysiłek.  Powinno się rozwijać jego wrażliwość estetyczną i inteligencję”.

Książka otrzymała pozytywną opinię Centrum Doradztwa i Edukacji Sukces w Warszawie.

...Zadała Pani sobie wiele trudu i widać włożyła Pani w pracę serce i  pasję. Oczywiście praca ma wartość zwłaszcza dla np. początkujących  nauczycieli, by mogli, posiłkując się, próbować analizować rysunki i nie  nadinterpretowywać niektórych z nich. Myślę, że to bardzo fajnie, aby  rodzice mieli dostęp do takich publikacji, a przede wszystkim cenne to  będzie dla nauczycieli przedszkola i szkoły, bo to oni właściwie będą  pierwszymi diagnostami.

Joanna Andrzejewska

Przeczytaj książkę «Dzisiaj narysuję... Rozwój plastyczny dziecka» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.