Popkultura - pop czy kultura

Joanna Bogusławska. Popkultura - pop czy kultura
Joanna Bogusławska. Popkultura - pop czy kultura
2.7 z 5, podano 23 głosów

Kiedy popkulturowe produkcje, takie jak Lśnienie Kinga, film Mała Miss czy seriale Californication i Czysta krew,  niosą ze sobą wyłącznie niewymagającą rozrywkę dla mas, a kiedy  stanowią okno, przez które można podglądać dzieła kultury i odkrywać  klasyki kina, muzyki czy sztuki?

Aria operowa w reklamie sieci komórkowej, gangsterska ekranizacja Romea  i Julii, Luciano Pavarotti nagrywający piosenki z gwiazdami muzyki  popularnej. Profanacja największych osiągnięć kultury wysokiej czy udane  próby komercjalizacji i przybliżenia ich masowemu odbiorcy?

Jak bardzo nieznajomość lub ignorowanie powszechnych zjawisk popkultury wpływa na rozumienie tego, czego doświadczamy?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Joanna Bogusławska, która na kartach Popkultury przeanalizowała wartość i potencjał omawianego zjawiska, przybliżając  nie tylko produkcje dobrze znane w Polsce, lecz również te, które  dopiero czekają u nas na odkrycie.

W XXI wieku granica między kulturą wysoką a niską zaciera się coraz bardziej.

Doceniane są potrzeby odbiorcy masowego, który otrzymuje produkty coraz  lepszej jakości, a sama popkultura w widoczny sposób kształtuje naszą  rzeczywistość.

W niniejszej książce poddano analizie co ciekawsze zjawiska popkulturowe  w telewizji, kinie i literaturze, aby pokazać, jak dużo kultury  wysokiej może być odnalezione w ich treściach.

Joanna Bogusławska jest filologiem angielskim, ukończyła studia  licencjackie w Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdyni, tytuł  magistra uzyskała na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od  lat pracuje jako lektor w szkole językowej. Opublikowała artykuły na  łamach magazynów: „The Teacher”, „Kino” oraz na wielu stronach  internetowych, m.in. Stephenking.pl. oraz

www.stephen-moyer.net. Wiosną 2011 roku ukazała się jej książka napisana wraz z Agatą Mioduszewską pt. Teaching English through Culture, Teaching Culture through English.

Interesuje się popkulturą amerykańską oraz Kanadą, a w wolnych chwilach

sięga po dzieła autorstwa Stephena Kinga, Billa Brysona i Tennessee Williamsa.

  • Kategoria: Kulturoznawstwo
  • Wydawca: OSDW Azymut
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • ISBN: 978-83-7722-258-4

Przeczytaj książkę «Popkultura - pop czy kultura» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.