Kultura jako czynnik rozwoju miasta na przykładzie Łodzi

Группа авторов. Kultura jako czynnik rozwoju miasta na przykładzie Łodzi
Группа авторов. Kultura jako czynnik rozwoju miasta na przykładzie Łodzi
4.65 z 5, podano 14 głosów

Od ponad dwu dekad Łódź z wielkim trudem przekształca się w metropolię nieprzemysłową. Regres miasta jest wynikiem zaniku funkcji produkcyjnych dawnego ośrodka przemysłowego, a określenia takie jak Łódź wielokulturowa i Łódź fabryczna należy traktować jako pojęcia historyczne.

Poszukiwanie kierunku rozwojowego nie jest łatwe w dobie globalizacji i transformacji. Wymaga również zmiany mentalności władz miasta i obywateli, a ta jest faktem kulturowym długiego trwania. Nowy sposób postrzegania miasta zależy od samych mieszkańców, a zwłaszcza ludzi młodych, którzy w obecnych warunkach społeczno-kulturowych stanowią niedocenioną siłę.

Obecnie Łódź funkcjonuje przede wszystkim jako miasto akademickie, którego przyszłość zależeć ma także od rozwoju instytucji kultury. Świadczą o tym liczne lokalne inicjatywy kulturalne, chociaż miasto jest wciąż postrzegane przez pryzmat nieistniejącej już tradycji włókienniczej i wielokulturowej. Zagadnienia te poruszamy w niniejszej publikacji, mając nadzieję, iż nasz przyczynek stanowi głos w dyskusji o przyszłości miasta.

Prof. dr hab. Violetta Krawczyk-Wasilewska

  • Kategoria: Kulturoznawstwo
  • Wydawca: OSDW Azymut
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • ISBN: 978-83-7525-750-2

Przeczytaj książkę «Kultura jako czynnik rozwoju miasta na przykładzie Łodzi» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.