Jak społeczeństwa pamiętają

Paul Connerton. Jak społeczeństwa pamiętają
Paul Connerton. Jak społeczeństwa pamiętają
2.7 z 5, podano 22 głosów

Publikacja znanego brytyjskiego socjologa Paula Connertona została napisana w bardzo przejrzysty sposób, jest krótka lecz niezwykle bogata w treści. Porusza wiele zagadnień oraz odwołuje się do co najmniej kilkunastu nurtów w badaniach nad pamięcią. Studia nad pamięcią kulturową jawią się w świetle rozważań Connertona jako przedsięwzięcie "nieparadygmatyczne" i "transdyscyplinarne", bazujące na socjologii, historii, psychologii, krytyce literackiej, antropologii, naukach politycznych i wielu innych dyscyplinach.

Publikacja ukazała się po raz pierwszy w 1989 r. w prestiżowej serii Themes in the Social Sciences wydawanej przez Cambridge University Press. Od tego czasu doczekała się aż osiemnastu kolejnych wydań, przełożono ją na wiele języków europejskich oraz azjatyckich.

„Książka Paula Connertona jest książką szczególną. Wydana po raz pierwszy w 1989 roku, w latach następnych miała aż osiemnaście wydań . Jest to niepodważalnym świadectwem trwałej aktualności problematyki przedstawionej w niej przed ponad trzydziestoma laty i przekonująco przemawia na rzecz wydania książki Connertona w naszym kraju, gdzie, tak jak i na całym świecie, wciąż przybiera na sile fala zainteresowań pamięcią zbiorową ”.

Z recenzji Barbary Szackiej

„Książka ta zaciekawi przedstawicieli różnych dyscyplin (historii, antropologii, archeologii, socjologii, literaturoznawstwa, politologii i teatrologii) i będzie stanowiła − podobnie, jak dzieje się to w przypadku prac Assmanna, Halbwachsa, Nory i Ricoeura − jedną z podstawowych lektur w szeroko rozumianej wiedzy o przeszłości oraz w badaniach społecznych . Praca Connertona jest dla nas wszystkich lekturą podręcznikową i obowiązkową”.

Z recenzji Ewy Domańskiej

  • Kategoria: Kulturoznawstwo
  • Wydawca: OSDW Azymut
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • ISBN: 978-83-235-2002-3

Przeczytaj książkę «Jak społeczeństwa pamiętają» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.