Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany

Manfred Liebel Urszula Markowska-Manista. Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany
Manfred Liebel Urszula Markowska-Manista. Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany
3.1 z 5, podano 14 głosów

Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytywany, to książka wyjątkowa ze względu na nowatorski koncept wpisania myśli i idei korczakowskich w dyskurs o dzieciństwie w pryzmacie wybranych aspektów wielokulturowości. To odniesienie korczakowskiego ducha do problemów takich, jak nieznane głębiej wątki i konteksty historyczne praw dziecka, problem migracji dzieci, marginalizacji dzieci i dzieciństwa, różnice rasowe, dzieciństwo dyskryminowane obszarem geograficznym czy dzieciństwa uwikłane w sprzeczne wartości , dzieciństwa ponad granicami, wydaje mi się bardzo trafnym, pomysłowym zabiegiem, cennym ze względu na wartości naukowe, dydaktyczne.

Manfred Liebel i Urszula Markowska-Manista, prezentowanymi w przedstawianym tomie tekstami pokazują, że oryginalne i interesujące refleksje nad sensem oraz aktualnością korczakowskiej postawy życiowej, jak i jego postawy wobec dzieci i ich miejsca w społeczeństwie są możliwe; że jako stale, niewyczerpanie bogate myśli Korczaka w swej genialności umożliwiają ich aplikację do wielowymiarowej rzeczywistości, do wielu sytuacji, do wielu czasów, kultur, problemów, w tym wręcz do dramatycznych zjawisk.

(…) uważam, iż jest (będzie) to publikacja wypełniająca swoistą lukę na polskojęzycznym polu dyskursu o prawach dziecka (…).

Uważam, że książka ta ma ogromny potencjał inspiracyjny dla polskich badaczy prezentując wiele ciekawych i niemal „dziewiczych” dla polskiego dyskursu wątków i obszarów eksploracji. Uważam ją też za szczególnie wartościową w perspektywie w zasadzie dopiero kreowania się w Polsce formacji badawczej jaką są badania nad dzieciństwem.

dr hab. Ewa Jarosz

Uniwersytet Śląski

  • Kategoria: Pedagogika
  • Wydawca: OSDW Azymut
  • Ograniczenie wiekowe: 0+
  • ISBN: 978-83-64953-68-2

Przeczytaj książkę «Prawa dziecka w kontekście międzykulturowości. Janusz Korczak na nowo odczytany» online:

Zostaw komentarz:

Możesz być zainteresowany:

Pozostań w kontakcie

Bądź na bieżąco z nadchodzącymi książkami, subskrybuj nasz cotygodniowy biuletyn:

Sprzężenie zwrotne

Biblioteka

© 2020. Your Lib. All Rights Reserved.